• kontakt@mytambyli.pl

POZNAJ DZIEDZINY STOMATOLOGII 2

POZNAJ DZIEDZINY STOMATOLOGII 2

Stomatologia zachowawcza

To oczywiście leczenie próchnicy zębów. Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba zębów, która będzie związana z bakteriami. Bakterie, które są obecne w jamie ustnej przetwarzają resztki jedzenia na kwasy i następnie tym będą niszczyć nasze szkliwo zębów. W tkankach twardych następnie tworzą się ubytki, które nieleczone mogą powadzić do utraty zębów. Celem stomatologii zachowawczej będzie odbudowanie oraz poprawa wyglądu zębów. Czasami także będzie można oczekiwać na rekonstrukcję koron zębowych. Przy początkowej minimalnej próchnicy zaleca się również remineralizację zęba czy też jego lakierowanie. Przy zaawansowanej próchnicy wykonuje się specjalne wypełniania kompozytowe o charakterze światłoutwardzalnym. Szeroka paleta barw wypełniaczy oraz jakość ich wykonania gwarantuje odbudowę zęba w jego naturalnym kolorze. Dzięki temu będzie można chronić się przed rozprzestrzenianiem tych problemów.

Endodoncja

Długotrwały proces próchnicowy nie tylko będzie niszczył szkliwo, ale może także wywoływać zmiany w głębszych tkankach zęba. Jeśli dojdzie do powikłań na pewno potrzebne będzie leczenie kanałowe. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia zębów, w których miazga znajduje się w stanie zapalnym, który już będzie nieodwracalny. W leczeniu kanałowym niezbędne będzie wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego. To bardzo ważne, ponieważ takie zdjęcie będzie nam dawało możliwość określenia tego jak dokładnie wygląda kanał zębowy. Po oczyszczeniu kanałów korzeniowych stomatolog będzie mógł również zadbać o to, by wypełnić je z użyciem specjalnego materiału gutaperkowatego, który ma odpowiadać za ochronę korzeni, tak by bakterie już nie mogły się tam rozwijać.

Pedodoncja

To dziedzina, która będzie się zajmować leczeniem najmłodszych. Chodzi o takie kwestie jak ząbkowanie i jego zaburzenia, leczenie zębów mlecznych i stałych zębów niedojrzałych czy też profilaktyka próchnicy. Można także mówić o profilaktyce ortodontycznej. Na pewno wielkim zadaniem będzie przyzwyczajenie dzieci do tego, że do dentysty po prostu trzeba chodzić.

Udostępnij:

Zobacz