• kontakt@mytambyli.pl

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny mają trudne zadanie przed sobą, ponieważ pielęgnacja zębów w trakcie prostowania okazuje się trudna. Między zamkami gromadzić się mogą resztki jedzenia i ciężko dotrzeć będzie dotrzeć do wszystkich zakamarków za pomocą zwykłej szczoteczki. Ryzyko powstania płytki nazębnej będzie się zwiększać. Ponadto osoby noszące aparat mają również problem z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które będzie trudno się leczyło. W celu utrzymania dobrej higieny jamy ustnej niezbędne będzie systematyczne mycie zębów po każdym posiłku oraz stosowanie specjalnej szczoteczki, która pozwoli oczyścić zamki. Wiedząc jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym będzie można utrzymać zdrowie i świeży oddech.

Higiena aparatu ortodontycznego

Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat pozwoli na uzyskanie dobrego efekty prostych, zdrowych zębów. W trakcie gdy trwa okres leczenia i prostowania powinno się unikać produktów wybielających. Zamki w aparacie są bardzo przyległe i tym samym preparat nie będzie w stanie dotrzeć pod zamki i tym samym powstaną różnice w odcieniu zębów odsłoniętych i tych przysłoniętych zamkami. Oczywiście ortodonta ma tutaj główne zadanie podpowiedzieć co dokładnie trzeba robić, w trakcie leczenia by unikać problemów.

Przestrzeń międzyzębowa

Czyszczenie aparatu

Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu należy się upewnić, że przestrzenie miedzy zębowe oraz klamry są czyste. Szczotkowanie w przypadku aparatu zacznie zajmować więcej czasu i nie powinniśmy się temu dziwić. Dwa razy dziennie czyścimy przestrzenie między zębami z użyciem specjalnych szczoteczek, które do tego właśnie służą. Musimy między innymi trzymać odpowiednią dietę w trakcie noszenia aparatu. Unikamy takich produktów, które mogą mieć charakter klejący i będą wpływać na uszkodzenie zamków.

Na liście produktów, których powinno się unikać należy umieścić toffi, kostki lodu, chipsy, orzechy oraz gumy do żucia. W trakcie wizyty u ortodonty można również poprosić o wyciągnięcie łuku i wtedy będzie okazja do dokładnego oczyszczenia zębów. Lekarz powinien również czyścić przestrzenie między zębami za pomocą irygatora, który zagwarantuje odpowiednią czystość.

Udostępnij:

Zobacz