• kontakt@mytambyli.pl

Bezbolesna stomatologia

Bezbolesna stomatologia

Znieczulenie stomatologiczne

Nie jest prawdą, że współczesna stomatologia stosuje techniki, dzięki którym ból nie występuje. To fakt, że poprawiono chociażby jakość borowania i urządzenia do tego stosowane nie powodują już takiego bólu, ale cały czas jest on jeszcze elementem procedur stomatologii zachowawczej i całej stomatologii ogółem. Nie oznacza to jednak, że ból musimy odczuwać. Równocześnie z technikami leczenia rozwijały się też bowiem metody na eliminowanie bólu i był to priorytet, dzięki któremu ból może zostać wyeliminowany całkowicie.

Dzięki temu możliwe jest dzisiaj wyeliminowanie odczuwania bólu w obwodowym układzie nerwowym, co w praktyce oznacza, że informacja o bólu nie dociera do naszego mózgu i nie jesteśmy go świadomi. W celu eliminowania odczucia bólu stosuje się znieczulenie miejscowe, które może mieć cztery poziomy w zależności od tego, jak głęboko znieczulenie zostaje podane oraz jaka będzie jego dawka.

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

Znieczulenie powierzchniowe

Najmniej inwazyjne jest znieczulenie powierzchniowe, które jest podawane na tkanki, nie do tkanek. Zazwyczaj ma postać sprayu lub żelu nanoszonego na błonę śluzową jamy ustnej. Najczęściej stosuje się je przy przecinaniu ropni podśluzówkowych i ekstrakcji zębów mlecznych, jak również w niektórych przypadkach przed podaniem właściwego znieczulenia, czyli przeważnie znieczulenia nasiękowego. Znieczulenie nasiękowe jest najczęściej stosowanym znieczuleniem i sprawdza się znakomicie w sytuacji, kiedy wykonywany jest zabieg na jednym zębie. Znieczulenie podawane jest bezpośrednio w okolice leczonego zęba i wyłącza ich bolesność. Ten rodzaj znieczulenia nie sprawdza się jednak przy leczeniu zębów trzonowych.

Znieczulenia śródwęzłowe

Przy ekstrakcji zębów i przy leczeniu endodontycznym konieczne jest zastosowanie znieczulenia śródwęzłowego. Znieczulenie podawane jest za pomocą specjalnych strzykawek ciśnieniowych do ozębnej. Niezbędne są zazwyczaj dwa precyzyjne wkłucia.

Techniki leczenia zębów

Znieczulenie przewodowe

Najbardziej nielubiane, chociaż równocześnie najbardziej skutecznej jest znieczulenie przewodowe, które całkowicie wyłącza czucie w dużych partiach twarzy. Stosuje się je przy leczeniu zębów dolnej szczęki, a jego podanie wykonywane jest bezpośrednio w nerw zębodołowy. Podanie tego znieczulenia jest bolesne, a jego efekt utrzymuje się przez okres nawet kilkunastu godzin.

Wszystkie powyższe znieczulenia wykonuje się za pomocą lidokainy, lingokainy, nowokainy lub połączenia lingokainy z adrenaliną, którego zaletą jest minimalizacja krwawienia.

Udostępnij:

Zobacz