• kontakt@mytambyli.pl

Czym zajmuje się stomatolog?

Czym zajmuje się stomatolog?

Stomatolog jest lekarzem, na którego barkach spoczywa wyjątkowo odpowiedzialne zadanie. To właśnie on zajmuje się wszystkimi tymi zagadnieniami, które są związane nie tylko z profilaktyką, ale również z diagnostyką i leczeniem chorób zębów. Mówiąc o stomatologii mamy na myśli dziedzinę wiedzy obejmującą nie tylko fizjologię, ale i patologię kolejnych elementów składowych uzębienia, metodologię związaną z kompleksową profilaktyką stomatologiczną, diagnozowanie, a potem leczenie zmian chorobowych, prognozowanie choroby próchnicowej, kwalifikację i ocenę zmian chorobowych oraz same zasady opieki stomatologicznej.

Zadaniem stomatologa jest kompleksowa opieka stomatologiczna. Jest on lekarzem dokonującym oceny zmian fizjologicznych i patologicznych, podejmującym działania profilaktyczne, a także leczącym i rehabilitującym poszczególne choroby związane z uzębieniem. Wśród schorzeń, którymi się zajmuje, wymienia się między innymi: nadwrażliwość zębiny, choroby przyzębia, choroby miazgi zębowej, chorobę próchnicową zębów we wszystkich jej odmianach, choroby tkanek okołowierzchołkowych zęba, uszkodzenia zębów o charakterze urazowym, patologiczną resorpcję zębów, wady zgryzu i wady rozwojowe zębów.

Stomatolog może również podjąć się leczenia endodontycznego oraz chirurgii endodontycznej, wypełnienia kanałowego, odbudowy protetycznej zębów wraz z rekonstrukcją utraconych już przez pacjenta tkanek, skalingu poddziąsłowego oraz wykonania zabiegów drenażu i resekcji. Samo uzębienie zalicza się do tych narządów, które bezwzględnie wymagają stałej kontroli, konieczne jest więc w jego przypadku wykonywanie nie tylko działań diagnostyczno-leczniczych, ale również monitorujących oraz profilaktycznych. Gdy więc mówimy o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznych, musimy mieć świadomość, że powinny się one odbywać w każdej grupie wiekowej. Jest to o tyle ważne, że nie wymagają one skierowania.

Do stomatologa warto się zgłosić między innymi w przypadku stanów zapalnych i zaczerwienienia dziąseł oraz wszelkich dolegliwości bólowych.

Udostępnij:

Zobacz