• kontakt@mytambyli.pl

WADY ZGRYZU a MIGRENY

WADY ZGRYZU a MIGRENY

Szukasz przyczyny migren? Jedną z nich mogą być zaburzenia ortognatyczne. Cierpisz przez szumy w uszach, sztywniejący kark i powracające bóle głowy? Może to być związane z wadą zgryzu.

Wady zgryzu ma nawet 70% osób z terenu Europy. W 90% pacjenci decydują się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. To dlatego, że ładne, proste zęby kojarzą się z atrakcyjnością i uważane są za niewątpliwy atut w sferze zawodowej oraz osobistej. Reszta pacjentów to osoby, które mają problemy zdrowotne, które spowodowała wada zgryzu. To, w jakim stanie znajduje się nasz kręgosłup, może zależeć od jakości naszego zgryzu.

Prosty zgryz czy prawidłowy?

Nie zawsze są to pojęcia tożsame. Czym jest prawidłowy zgryz i czy ładne zęby to gwarant braku problemów? Otóż nie. Narząd żucia składa się z wielu elementów. Są to: obydwie szczęki, zęby, przyzębie i mięśnie, stawy skroniowo żuchwowe, układ krwionośny i nerwowy. Aby narząd żucia działał bez zarzutów, te składowe muszą działać prawidłowo. Można więc mieć śliczne, równe zęby, a przy tym nieprawidłowy zgryz.

Wada zgryzu przyczyną problemów

Problemy ze stabilnością kręgosłupa oraz obręczy barkowej mogą wynikać z dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Niejednokrotnie pacjenci myślą, że są to migreny, myląc się jednak. Większość osób z bólami głowy czy karku ma źle funkcjonujący układ stomatognatyczny.

Skutki wady zgryzu

Środki przeciwbólowe oraz domowe tymczasowe sposoby na uśmierzenie bólu, to tylko leczenie objawowe bądź jego próby. Trzeba natomiast wdrażać leczenie przyczynowe - ono doprowadzi do tego, że ból ustanie. Podane problemy bywa, że wynikają z chorób ośrodkowego układu nerwowego bądź krwionośnego. Z tego powodu diagnostyka jest niezbędna, aby wykluczyć poważne choroby.

Wady postawy a wady zgryzu

Według badań naukowych, wady zgryzu są blisko powiązane z wadami postawy.

Zależność łącząca problemy w stawach skroniowo-żuchwowych z problemami np. kończyn daje się bez problemu wytłumaczyć. Zamiast sięgać po leki przeciwbólowe, należy wykonać odpowiednią diagnostykę i wdrożyć terapię. Ciekawa jest koncepcja, która polega na tym, że zaburzenia układu stomatognatycznego są leczone zespołowe. Współpracują ze sobą lekarze i specjaliści z wielu, również odległych, dziedzin. Jest to prezentowanie całościowego spojrzenia na pacjenta. Bada się w ten sposób relacje przyczynowo-skutkowe, co w efekcie wpływa na lepsze działanie narządów oraz układów.

Udostępnij:

Zobacz