• kontakt@mytambyli.pl

DEFINICJA STOMATOLOGII

DEFINICJA STOMATOLOGII

Stomatologia w skrócie

Stomatologia to taki dział medycyny, który będzie się zajmował funkcjonowaniem oraz patologiami, które związane są z naszymi zębami oraz funkcjonowaniem naszej błony śluzowej w jamie ustnej i przy stawienie skorniowo żuchwowym. Jako wymiennej nazwy używa się także określenia dentystyka. Leczenie kanałowe, usuwanie zębów, wybielanie czy też ich lakowanie to również bardzo znane i powszechnie wykorzystywane zabiegi stomatologiczne. Jeśli ktoś będzie chciał mieć piękny uśmiech musi pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej jak i też o regularnych wizytach u dentysty. Jeśli chodzi o stomatologię to mamy obecnie takie działy jak stomatologia dziecięca a więc pedodoncja, która kładzie mocno nacisk na to, że zęby u dzieci są inaczej zbudowane.

Ortodoncja, która odpowiada za układ zgryzu oraz wady szczękowo – twarzowe.

Stomatologia zachowawcza będzie odpowiadać za leczenie próchnicy.

Endodoncja to leczenie kanałowe, które będzie odpowiadać za leczenie miazgi zęba. Peridontologia odpowiada za leczenie jamy ustnej w zakresie błony śluzowej oraz przyzębia.

Chirurgia stomatologiczna odpowiada za leczenie jamy ustnej w zakresie części twarzowej przy głowie oraz szyi. Protetyka stomatologiczna będzie odpowiadać za odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych w momencie, gdy utraci się zęby naturalne.

Epidemiologia odpowiada za badanie czynników środowisk na rozwój chorób. Zdrowie publiczne oczywiście zajmuje się zagadnieniami, które odnoszą się do zdrowia w zakresie poziomu całej populacji. jeśli chodzi o te zabiegi, które są realizowane u stomatologów najczęściej to można tutaj wymieniać między innymi takie kwestie jak czyszczenie, lakierowanie czy lakowanie zębów. Realizuje się również wybielanie, piaskowanie zębów. Powszechnie zakłada się plomby, implanty i korony, dla wielu osób przygotowuje się oczywiście protezy czy licówki. Tak więc w stomatologi zakres tych różnych zabiegów jest bardzo duży.

Udostępnij:

Zobacz